آندوسکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس به منظور درمان سینوزیت های مزمن انجام می شود. به طور کلی 8 سینوس ( هر سمت 4 عدد ) در صورت وجود دارد و ممکن است این سینوس ها در گذر زمان ملتهب و عفونی شوند که در این حالت فرد دچار سینوزیت خواهد شد. افرادی که به این عارضه دچار می شوند با ترشحات چرکی بینی و حلق ، گرفتگی بینی و احساس درد در سر و صورت خود مواجه خواهند شد.

در ابتدا برای درمان سینوزیت دارو تجویز می شود ولی در صورتی که دارو درمانی موفقیت آمیز نبود و سینوزیت بیمار بیش از سه ماه طول بکشد ، انجام جراحی آندوسکوپی سینوس ضرورت پیدا خواهد کرد.

آندوسکوپی سینوسچگونگی انجام آندوسکوپی سینوس

این جراحی را می توان با بی حسی موضعی یا با بیهوشی کامل انجام داد. در واقع نوع بیهوشی به شرایط بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد.

برای بی حسی موضعی ، روز عمل و پیش از ورود بیمار به اتاق عمل ، بینی و حفره های آن توسط بی حسی موضعی سر و بی حس خواهد شد. بیهوشی کامل هم بدین صورت است که به بیمار ماده بیهوشی تزریق شده و بیمار به خواب می رود. بدین ترتیب طی عمل هیچ حسی نخواهد داشت.

در جراحی آندوسکوپی سینوس ، از وسیله ای به نام آندوسکوپ استفاده می شود که بر سر نوک آن دوربین کوچکی قرار دارد. آندوسکوپ از طریق حفره های بینی وارد شده و وضعیت بینی و سینوس ها را مورد ارزیابی قرار می دهد.

در این جراحی پولیپ ها از بین رفته و انسداد های مخاطی واستخوانی به طور کامل برطرف می شوند. همچنین کلیه ترشحات چرکی و بافت های ناسالم از حفره های سینوس ها پاک می شوند. در صورتی که کانال های ارتباط دهنده سینوس ها باریک باشند ، نسبت به گشاد کردن آن ها اقدام شده و منافذ تنگ باز تر می شوند.

لازم به ذکر است در صورتی که سینوس های ماکسیلاری سمت گونه ، سینوس های اتموئید مابین چشم ها و سینوس های پیشانی که در مرکز سر قرار دارند مشکل خاصی داشته باشند نیز با انجام آندوسکوپی سینوس برطرف می شوند.

اهداف جراحی آندوسکوپی سینوس

 1. بهبود وضعیت بویایی
 2. درمان سینوزیت مزمن
 3. کاهش میزان ترشحات سینوسی
 4. کاهش بیماری های مربوط به سینوزیت
 5. برداشتن عفونت ها و ترشحات داخل سینوس ها

مزیت های آندوسکوپی سینوس

 • این جراحی کاملا غیرتهاجمی بوده و طی آن هیچ برشی ایجاد نمی شود. در نتیجه پس از عمل بیمار با جای زخم و اسکاری مواجه نخواهد شد.
 • تورم و کبودی ناشی از آندوسکوپی سینوس بسیار کمتر از سایر روش های جراحی است.
 • پس از این جراحی بیمار می تواند تا حدودی به انجام کار های روزمره خود بپردازد.
 • خونریزی پس از آندوسکوپی سینوس بسیار ناچیز است.
 • فرد با کمترین درد مواجه می شود.
 • هیچ اسکار و جای زخمی وجود ندارد.
 • دوره نقاهت بسیار کوتاهی داشته و بهبودی بیمار به سرعت حاصل می شود.​
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button